Moje TalianskoZaujímavosti, info, zážitky

Za hormónom šťastia do Talianska – Lago di Garda

Publikované 17.06.2018 v 18:33 v kategórii Lago di Garda, severné Taliansko, prečítané: 885x


Nadšenci bicyklov a romantických výhľadov pozor!
Na najväčššom talianskom jazere Garda bude 14.júla 2018 otvorený prvý úsek novej panoramatickej cyklo a pešo trasy, ktorá je už teraz nazývaná “Cyklotrasa snov”.
Jedná sa o jedinečný projekt svojho druhu v Európe, ktorý bude dlhý 140 km s rôznymi stupňami náročnosti, prevýšeniami ale hlavne s úchvatnými výhľadmi. Termín dokončenia je stanovený do roku 2021 a vyjde na 102 miliónov eúr. Taliani ”skromne” tvrdia, že bude najkrajšia na svete.

Ako mnohí vedia, Gardské jazero je rajom pre cyklistov. V jeho okolí je niekoľko cyklotrás, náročných, nenáročných, vedú cez historické centrá, popri vinohradoch, olivových a ovocných sadoch, cez horské priesmyky, skalné tiesňavy, strmé zrázy.

Táto ale vedie priamo ponad jazero, pozdĺž pobrežia.


Hlavným zámerom je umožniť a podporiť ekologickejší presun domácich, turistov a návštevníkov z mesta do mesta, keďže počas sezóny sa okolo jazera tvoria nekonečné kolóny aút.

Ďalším zámerom je zatraktívniť ešte viac toto severotalianske sladkovodné “more” a prilákať okrem iných, aj 12 miliónov európskych cyklonadšencov. Tým by sa návštevnosť jazera rozložila aj počas celého roka. Pre nich sa pripravujú špeciálne publikácie, kde nájdu všetky potrebné informácie o cyklotrasách, prírodnych a historických zaujímavostiach, tipy na stravovacie a ubytovacie služby, označené bike-friendly.


Zásluhu na spustení tohto projektu majú 4 ženy. Prečo 4 ženy? Hneď vysvetlím.

Jazero spadá do 3 regiónov - Lombardia, Benátsko a Trentino Alto Adige.

Cyklotrasy pod 4 okresy - Brescia, Mantova, Verona a Trento.

Viem, je to chaos. Ale tak Taliani, by neboli Taliani, keby bolo všetko jednoduché.

Mám aj vlastnú skúsenosť. Keď som raz išla do informačného centra v Sirmione (juh Gardského jazera, Lombardská časť - okres Brescia) a chcela som si nabrať brožúrky všetkých miest a atrakcií jazera - zamestnankyňa mi vysvetlila, že oni majú len tie z okresu Brescia. Nadôvažok ešte na mňa nepríjemne zagánila a z jej výrazu som vyčítala, že to sa proste nepatrí, pýtať si brožúry konkurenčných miest.

Našťastie tieto 4 ženy – poslankyne 4 okresov prekonali medziregionálne a medziokresné predsudky a bariéry a rozhodli sa spolupracovať a zamerať sa na oblasť ako celok.

A tak desiatky konštruktérov – akrobatov a povrazolezcov denno-denne pracujú na plochých a neprístupných skalných stenách.


Najprv musia položiť a upevniť ochranné kovové siete proti sklzu a pádu skál po dĺžke celého úseku, na ktorom pracujú a potom zafixujú do skál 10 metrové koly, ktoré budú držať chodník.

Po nich nastupujú další, ktorý pokladajú trámy a ostatné časti konštrukcie.

Nebolo by projektu bez polemík, a teda aj tu máme jednu. Cyklisti šomrú, že šírka chodníka (2 a pól metra) pre cyklistov aj peších nebude stačiť. Ja si myslím, že ak si človek chce vychutnať scenériu Gardského jazera, tak si nevyberie panoramatický chodník na závody Giro d’Italia.

Jedno je isté. Horeuvedená inaugurácia úseku medzi mestami Limone a Riva del Garda bola zverejnená na sociálnej sieti len nedávno, doteraz zaujala štyri desiatky tisíc ľudí. A nikomu nevadí, že spomínaný nový úsek má len 2 km.

Dúfajme teda, že práce na dokončení sa nepredĺžia a konštruktéri dodržia termín, pretože už teraz “Garda by Bike”, to je oficiálny názov cyklotrasy - má obrovský úspech.

Marcela Ori


Do Talianska s CK Mattia

https://www.ckmattia.sk/


Foto:

garda by bike - projekt

georock.it
Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?